Calculating Unit Rates
T.i.P.S.
Example
In the weekly newspaper, Central Grocery Store has their ads for the week. One ad is showing a 12-pack of soda for $4.56. What is the unit price for a can of soda?
Hint
Possible Solutions
Resources
Click on the following links for more information.
TEKS
Supporting Standard7.4 Proportionality. The student applies mathematical process standards to represent and solve problems involving proportional relationships. The student is expected to:
(B) calculate unit rates from rates in mathematical and real-world problems