T.I.P.S.

  • Lightbulb Students must be able to calculate profit, using their prior knowledge of the four operations, where students have been given information regarding income and expenses.

Example

  • Kendra buys fabric to make baby blankets for $15. She can make 4 blankets from one piece of fabric. If she sells the blankets for $10 each, what is her profit?
     

Digital Tools

  • Click on the following links for interactive games.

Resources

TEKS

Feedback

  • Lighthouse Click here to submit feedback.